Nejlepší přírodní probiotika – 12 zdrojů probiotik z přírody

Probiotika (bakterie mléčného kvašení) jsou prospěšné formy bakterií nacházející se zejména v našich střevech. Pro správné fungování organismu jsou nezbytná!

Pomáhají například stimulovat imunitu, funkci enzymů v našem těle a také zajišťují, aby naše trávicí orgány fungovaly tak, jak mají. Pojďme se podívat na nejvýživnější a nejlepší přírodní probiotika.

Máte dostatek probiotik ve vaší stravě?

Jsou dva způsoby jak si udržovat zdravou střevní mikroflóru:

1) jíst dostatek potravin s obsahem probiotik
2) užívat probiotické doplňky výživy

Zdroje probiotik ve formě potravin mají tu výhodu, že kromě probiotických bakterií poskytují tělu výživu (mikro- a makronutrienty). Avšak obecně obsahují nižší množství probiotických bakterií ve srovnání s probiotiky v kapslích.

Vědci poukazují na to, že někdy se v 1 kapsli nachází více probiotik než v 8 litrech jogurtu!

Proto se jako nejlepší osvědčila kombinace obou způsobů přijímání probiotik (přírodní probiotika + doplňky výživy).

Proč jíst přírodní probiotika?

Pokud budete mít dostatek probiotik, vaše zdraví se vám poděkuje:

  • silnější imunitou
  • sníženým rizikem nachlazení, chřipky a jiných infekčních onemocnění
  • zlepšeným trávením
  • snížením hmotnosti
  • zvýšenou energií
  • zdravější kůží
  • sníženým zápachem z úst
  • úlevou od deprese
  • sníženým rizikem vzniku alergií a ekzému

12 probiotických jídel přímo z přírody

1. Kefír – vzniká když ke kefírovým zrnům přidáme mléko. Pokud trpíte nesnášenlivostí mléka (laktózová intolerance), můžete použít při přípravě i rostlinná mléka (například kokosové, mandlové, sojové aj.). Kefír má mírně kyselou chuť. Může obsahovat až okolo 20 probiotických kmenů (kokosový kefír jich má trochu méně). Kefír snižuje laktózovou intoleranci [1].
Mezi jeho další prospěšné vlastnosti patří: protinádorová a antimikrobiální činnost, je skvělý antioxidant a imunomodulátor (pozitivně ovlivňuje imunitu) [2].

2. Acidofilní mléko – jinými slovy kravské mléko obohacené o probiotické kultury. Díky nižšímu obsahu laktózy by mělo být vhodné i pro lidi s intolerancí laktózy (to ale záleží na stupně závažnosti – musíte otestovat sami na sobě). Mějte na paměti, že acidofilní mléko není až tak vhodným nápojem v případě, pokud chcete doplnit přírodní probiotika. Obsahuje totiž hodně cukru a málo probiotik.

3. Kyselé zelí a kimchi – jsou to fermentované potraviny. Mají vysoký obsah enzymů a tím výrazně napomáhají trávení. S kimchi se můžete setkat například v prodejnách s asijskými potravinami. Kimchi se skládá z různých druhů fermentované zeleniny, například: čínské zelí, ředkvičky, okurky…
Přírodní probiotika - kimchi

4. Jogurt – patří mezi nejznámější přírodní probiotika. Kromě probiotik je jogurt významným zdrojem bílkovin, vápníku a vitaminu D. Může být z kravského, kozího nebo ovčího mléka (nově najdeme například i kokosové nebo sójové jogurty). Pasterizací ale dochází k vyhubení všech bakterií – i těch prospěšných. Tento nedostatek vyřešili výrobci tak, že začali přidávat probiotika do jogurtů po pasterizaci (tzv. Fortifikace potravin). Proto si dávejte pozor, abyste si vybrali ty, které jsou obohaceny o „živé kultury“ (například o nejznámější kmeny Lactobacillus a Bifidobacterium ).
Přírodní probiotika - jogurt

5. Zrající sýr – hodně sýrů vzniká fermentací, ale ne všechny fermentované sýry vám dodají probiotika. Jen některé kmeny přítomné v sýrech jsou odolné vůči nehostinnému prostředí našeho trávicího traktu. Mezi ty, schopné projít trávicím traktem až do střev, patří například sýry čedar, gouda, parmazán nebo ementál.
Přírodní probiotika - zrající sýr

6. Bryndza – patří mezi nejlepší přírodní probiotika, protože je jedním z jejich  nejhodnotnějších zdrojů. Může obsahovat až do 30 probiotických kmenů. Také obsahuje i mnohé vitaminy skupiny B. V obchodě si ale vybírejte raději ovčí a nepasterizované – poskytne nám mnohem větší množství výživnějších látek. Pokud zvolíte pravou brynzu z vysokohorského prostředí, obsah probiotik může být několikanásobně vyšší!
Přírodní probiotika - brynza

7. Kombucha – nebo fermentovaný černý čaj se symbiotickými kulturami bakterií a kvasinek. Výsledkem je šumivý nápoj s mírně sladkou chutí. Kombuchu známe již více než 2000 let. Původ má v Japonsku. Mezi její pozitiva patří, že zvyšuje energii, podporuje trávení a podílí se na detoxikaci jater.
Přírodní probiotika - kombucha

8. Natto – další japonská specialita z fermentovaných sójových bobů. Kromě probiotik obsahuje protizánětlivý enzym nattokinázu, která pomáhá v boji proti rakovině. Je také zdrojem vitaminu K2 (důležitý pro kardiovaskulární zdraví, zdravé kosti a prevenci vrásek).
Přírodní probiotika - natto

9. Jablečný ocet – kromě toho, že je zdroj probiotik, také pomáhá při regulaci krevního tlaku, cholesterolu, diabetu a hmotnosti. Stačí čajová lžička denně, nebo jej můžete zkusit přidat do zálivek salátů.
Přírodní probiotika - jablečný ocet

10. Kvašené okurky – vybírejte hlavně ty, naložené ve vodě s mořskou solí místo těch naložených v octě. Ocet totiž zabraňuje růstu prospěšných bakterií.
Přírodní probiotika - nakládané okurky

11. Tempeh – tento tradiční pokrm pochází z Indonésie. Také patří mezi jídla vzniklá fermentací sójových bobů. Používá se také jako náhrada masa pro vegany.
Přírodní probiotika - tempeh

12. Miso – tradiční japonské koření. Vzniká fermentovaním ječmene, hnědé rýže nebo sójových bobů s koji (houba Aspergillus oryzae ). Polévka je nejoblíbenější způsob konzumace, kdy smícháte miso s teplou vodou (ne horkou, ať nezničíte probiotika). Ukázalo se, že stimuluje trávicí trakt, imunitní systém, a redukuje riziko vzniku rakoviny.
Přírodní probiotika - miso

Závěr

Máte mnoho možností, jak si zpestřit svůj jídelníček, a tím zlepšit své zdraví.

V článku jste se dočetli, která jsou nejlepší přírodní probiotika. Pokud tato probiotika u vás nejsou dostupná, můžete sáhnout po doplňcích výživy, které si můžete vybrat přesně podle vašeho problému:

Chcete vědět, která jsou nejlepší probiotika na trhu? Doporučuji vám přečíst si tento článek, kde byly probrány jednotlivé aspekty kvalitního probiotika. Na jeho konci jsou i doporučení na konkrétní produkty.

Zdroje:

  • PubMed – vědecká studie o tom, jak kefír napomáhá při trávení laktózy a laktózové intoleranci
  • PubMed – vědecká studie o ostatních pozitivních účincích kefíru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *