Nejlepší probiotika pro ženy

Probiotika hrají důležitou roli ve zdraví ženy. Tyto prospěšné mikroorganismy se starají například o dobré trávení, regulaci imunity, metabolismus estrogenu, ale také o psychické zdraví.

Probiotika pro ženy byla speciálně navržena tak, aby nám zajistila všechno to, co je pro zdraví ženy nezbytné.

Pokud bychom žili v ideálním světě, ženám by pravděpodobně stačilo starat se o „vyváženou stravu„. Nicméně, dnešní strava obsahuje mnohé konzervační látky, umělá barviva, dochucovadla a jiné pro tělo nepřirozené látky.

Dále jsme dennodenně vystavováni toxinům v ovzduší a ve vodě, různým chemikáliím a jiným škodlivinám. Všechny tyto faktory mohou narušovat citlivý ženský mikrobiom a způsobit oslabené zdraví.

V článku jsme se blíže podívali na 3 nejlepší probiotika pro ženy na trhu.

3 nejlepší probiotika pro ženy

Pokud přijímáte probiotika na denní bázi, zajistíte si tak správnou hormonální rovnováhu a širokou škálu jiných zdravotních výhod.

Podívejme se na ně:

Výhody užívání probiotik u žen

Mezi ty nejdůležitější vlivy na zdraví patří:

 • probiotika zmírňují příznaky trávicích potíží (průjmy, zácpy, plynatost…)
 • pomáhají předcházet kvasinkovým infekcím a infekcím močových cest
 • posilují imunitu a podporují celkový zdravotní stav ženy
 • podporují normální fungování našeho organizmu – tito malí pomocníci přispívají k našemu zdraví mnoha způsoby: podílejí se na produkci důležitých vitaminů (jako jsou biotin, folát, B12 a vitamin K), také se podílejí na metabolismu pro ženu důležitých hormonů (např. estrogen, štítné hormony – trijodtyronin, tyroxin a jiné)

Kvasinkové infekce a bakteriální vaginóza

Téměř 75 % všech žen prodělalo během svého života alespoň 1x kvasinkovou infekci.

Pokud jste někdy zažily vaginální mykózu nebo bakteriální vaginózu, asi víte, že zdravý mikrobióm je nesmírně důležitý. Pokud dojde k přemnožení škodlivých bakterií v pochvě, velmi snadno totiž může nastat jedno z těchto onemocnění.

Probiotika pomáhají v léčbě těchto infekcí a mohou zabránit jejich opětovnému propuknutí.

Probiotika hrají důležitou roli při udržování vaginální mikroflóry. Pomáhají totiž udržovat mírně kyselé prostředí v pochvě. Toto kyselé prostředí se postará o rovnováhu dobrých a špatných bakterií. V životě se běžně vyskytnou různé události, které mohou negativně ovlivnit naše vaginální prostředí. Mezi ně patří například užívání antibiotik, či perorální antikoncepce, ale i použití klasických mýdel v intimní oblasti může narušit zdravý mikrobióm.

Infekce močových cest

Infekce močových cest mohou být velmi bolestivé…

Ale i na ně existuje přírodní lék. Některá probiotika v kombinaci s přírodními extrakty (zejména brusinkami) snižují riziko infekce močových cest a zároveň urychlují její léčbu. Obvykle se tato kombinace může užívat i tehdy, pokud vám lékař předepsal antibiotikum. Tak snížíte vedlejší účinky antibiotické léčby (jako průjem a jiné trávicí problémy).

Zažívací problémy

Probiotika mají potvrzené účinky na průjem, zácpu, plynatost a některá dokonce působí proti kolikám.

Kromě toho mají probiotika důležitou roli při trávení. Umožňují rozkládat a absorbovat důležité živiny, např. hořčík, železo, měď, vápník, tuky, proteiny a komplexní sacharidy.

Které jsou nejlepší probiotika pro ženy

Jak si vybrat probiotika pro ženy

Díky vědcům víme, že zdravé střevo = lepší celkové zdraví, trávení, ale i psychika. Proto bychom se měli vždy snažit, aby mikrobiota v našich střevech byla vždy v rovnováze (mikrobiota = mikroorganismy, které se nacházejí v našem těle).

Neustále dochází ke komunikaci mezi naším trávicím traktem a mozkem. To znamená, že mít zdravá střeva nejenže přinese prospěch našemu zažívacímu zdraví, ale zlepší i naše kognitivní funkce (lepší nálada a snížení příznaků deprese).

Nicméně, ne všechna probiotika jsou stejná. Na trhu najdeme mnoho probiotik. Některé z nich mohou obsahovat kmeny bakterií, u kterých nebyl potvrzen jejich prospěšný vliv na zdraví (tím, že neobsahují účinné kmeny bakterií). Některé jsou vyrobeny za podmínek, které nepodporují životaschopnost bakterií v nich…

Proto doufáme, že vám pomůžeme lépe se v nich zorientovat 🙂

Pokud chcete být při výběru opravdu precizní, vyberte si taková probiotika, která řeší vaše specifické potřeby. Jakmile najdete to, které je pro vás vhodné, zkontrolujte, zda výrobce garantuje životaschopnost bakterií. Dále zkontrolujte množství „CFU“ (počet přítomných bakterií). Důvěryhodný výrobce jasně uvádí počet živých organismů a přesné složení kmenů v probiotiku.

Pokud chcete zjistit, na co si ještě při výběru probiotika dávat pozor, doporučujeme přečíst si následující článek. Dozvíte se v něm 4 tipy, podle kterých vybírat probiotika.

Bakteriální kmeny vhodné pro ženy

V ideálním případě by probiotika pro ženy měla obsahovat druhy bakterií, které byly důkladně prozkoumány.

Mezi vědecky prozkoumané kmeny bakterií patří:

 • Lactobaccilus rhamnosus je jedním z nejvíce klinicky studovaných probiotik a ukázalo se, že je pro ženy mimořádně prospěšný. Snadno kolonizuje střevo, jakož i vaginální sliznici. Navíc má pozitivní vliv na náladu, trávicí trakt a udržování zdravé tělesné hmotnosti.
 • Lactobaccilus reuteri pomáhá udržovat zdraví střev a štítné žlázy, produkuje vitamin B12 a pomáhá stabilizovat vaginální zdraví.
 • Lactobaccilus fermentum je prospěšný pro ženy, protože je spojen s dobrým fungováním imunity a vaginálním zdravím. Nový výzkum se zaměřuje na to, že Lactobaccilus fermentum může pozitivně ovlivňovat náladu a dokonce kognitivní funkce.
 • Lactobaccilus Gasser má schopnost pomoci udržet normální tělesnou hmotnost.
 • Bifidobacterium lactis udržuje zdravé trávení a pomáhá při zácpě.

3 nejlepší probiotika pro ženy

V současnosti jsou na trhu 3 probiotika vyvinutá speciálně pro ženy.

Sepsali jsme pro vás jejich výhody a nevýhody…

1. Super Dophilus probiotika pro ženy (30 kapslí)

(dostupné na Slovensku)

Dophilus Super probiotika pro ženy

Probiotika Super Dophilus urychlují léčbu vaginální mykózy a působí proti přemnožení a šíření kvasinkové infekce. Za tento účinek je odpovědná zejména kombinace dvou druhů bakterií (Lactobacillus acidophilus a Lactobacillus salivarius).

Pomáhají zvyšovat imunitu organismu i při opakované infekci. Působí i jako podpora při souběžné léčbě antimykotiky. Stejně jsou vhodná i na přeléčení partnera.

Používají se i při kandidóze tlustého střeva.

iconPodívejte se v obchodě

Složení

Probiotika pro ženy Super Dophilus obsahují 8 miliard živých bakterií v 1 kapsli (9 kmenů bakterií):

 1. Bifidobacterium bifidum 15 %
 2. Bifidobacterium breve 5 %
 3. Bifidobacterium longum 15 %
 4. Lactobacillus acidophilus 15 %
 5. Lactobacillus casei 15 %
 6. Lactobacillus plantarum 5 %
 7. Lactobacillus rhamnosus 20 %
 8. Lactobacillus salivarius 5 %
 9. Lactococcus lactis 5 %

Stabilita přípravku

Výrobce garantuje účinnost a stabilitu probiotika. Super Dophilus je potřeba skladovat v ledničce, ale zachovává si svou kvalitu a účinnost i když ho krátkodobě nechladíte (na několik dní, např. při cestování). Tobolky je možné i zmrazit.

Použití

Jsou vhodná zejména:

 • při pocitu pálení a svědění v intimní oblasti – obnovují narušenou mikrobiální rovnováhu
 • pokud jste kvasinkové onemocnění překonali již vícekrát – zvyšují imunitu
 • pokud často navštěvujete bazény a koupaliště, obzvláště termální koupaliště
 • při kandidóze tlustého střeva

Dávkování

Jako prevence kvasinkové infekce, nebo při udržovací fázi probiotikum užívá pravidelně a dlouhodobě v množství 1 kapsle denně. Při akutních gynekologických problémech se dávkování zvyšuje na 2 – 3 tobolky denně.

Cena

V současnosti probiotikum Super Dophilus není v některých lékárnách dostupné. Jeho cena v internetových lékárnách je okolo 16.9 € (za 30 kapslí).

Shrnutí pro Super Dophilus

Výhody
 • vysoká účinnost při kvasinkové infekci
 • počet probiotických kmenů a jejich množství (8 miliard)
 • posiluje imunitu
 • pohodlné dávkování – jen 1 kapsle denně
 • výrobce garantuje dobrou stabilitu probiotika
Nevýhody
 • cena
 • uchovávání v chladničce

 

2. Webber Naturals Probiotika s brusinkami pro ženy (45 kapslí)

(dostupné na Slovensku)

Webber Naturals Probiotika s brusinkami pro ženy (45 kapslí)

Probiotika byla vyvinuta speciálně pro obnovu mikrobiomu ve střevech a v intimní oblasti (pozitivně ovlivňují trávení a podporují zdraví vaginální oblasti). Probiotika Webber Naturals s brusinkami jsou vhodná při infekcích močových cest (extrakt z brusinky pomáhá chránit močové ústrojí).

iconPodívejte se v obchodě

Složení

5 miliard bakteriálních kmenů (5 mld aktivních buněk) + extrakt brusinky (36:1 v 200 mg)

Probiotické kmeny:

 1. Lacobacillus rhamnosus HA-111 – 1,5 mld. (30 %)
 2. Lactobaciluss acidophilus HA-122 – 1,5 mld. (30 %)
 3. Lactobacillus casei HA-108 – 0,75 mld. (15 %)
 4. Bifidobacterium longum HA-135 – 0,75 mld. (15 %)
 5. Lacobacillus fermentum HA-179 – 0,5 mld. (10 %)

Lacobacillus rhamnosus – je odolný vůči kyselinám a žluči v žaludku a střevech, podporuje trávicí trakt a rovnováhu střevní mikroflóry.

Lactobaciluss acidophilus – vytváří kyselé prostředí, které je nevhodné pro škodlivé mikroorganismy. Podílí se na rozkladu potravy.

Lactobacillus casei – tvoří enzym amyláza (enzym, který štěpí škrob na jednodušší cukry)

Bifidobacterium longum – je probiotická bakterie která má pro lidi řadu pozitivních účinků. Je obzvlášť známá svými účinky na tlusté střevo. Běžně se vyskytuje v trávicím traktu u dospělých a u dětí a v ženské vaginální oblasti.

Lacobacillus fermentum – reguluje hladinu cholesterolu v krvi a je prospěšný pro imunitní systém.

Extrakt z brusinky se postará o to, aby se nezdravé bakterie nebyly schopné přichytit na stěnách močového ústrojí. Je vhodný jako prevence, ale i jako léčba infekcí.

Stabilita přípravku

Výrobce garantuje životaschopnost všech 5 miliard prospěšných bakterií na konci expirace. V den výroby se ve výrobku nachází 10 miliard živých bakterií.

Použití

Probiotikum Webber Naturals:

 • zlepšuje trávení a odstraňuje trávicí problémy
 • vhodné při infekcích močových cest
 • vhodné při kvasinkové infekci

Dávkování

Probiotikum Webber Naturals se obvykle užívá v množství 1 kapsle 2x denně. Nejlepší je užívat spolu s jídlem, vždy vcelku (nekousejte ani nežvýkejte). Zapít dostatečným množstvím tekutiny.

Cena

Jeho cena se pohybuje kolem 18.9 € (za 45 kapslí).

Shrnutí pro Webber Naturals

Výhody
 • výborný na podporu trávení – napomáhá při odstraňování nepříjemných trávicích problémů.
 • podporuje zdraví vaginální oblasti a močových cest (díky extraktu z brusinky)
 • vysoká koncentrace brusinkového extraktu (36:1 v každé kapsli)
 • 5 miliard bakteriálních kmenů
 • nemusí se skladovat v chladničce (lze použít i při dlouhodobějším cestování)
 • vhodný pro všechny věkové kategorie žen
 • Webber Naturals je vhodný i pro vegetariány
Nevýhody
 • cena

 

3. Pearls YB probiotika pro ženy (30 kapslí)

Pearls YB pro ženy (30 kapslí)

Pearls YB je aktivní směs laktobacilů – obsahuje 3 z nejefektivnějších probiotických kultur pro zdraví a trávení žen.

Stará se o vytvoření a udržení rovnováhy mikrobiómu v trávicím traktu. Podporuje zdraví sliznice pochvy. Zároveň se stará o podporu imunity.

Pokud vás však trápí recidivující infekce močových cest, vhodnější pro vás bude jedno ze dvou předchozích probiotik. Toto probiotikum nebylo navrženo k léčbě ani prevenci problémů s močovým traktem a nemusí být tak vhodné jako výše zmíněné značky.

iconPodívejte se v obchodě

Složení

Pearls probiotika pro ženy obsahují 1 miliardu CFU (živých bakteriálních kmenů)

Probiotické kmeny:

 1. Lactobacillus acidophilus
 2. Lactobacillus rhamnosus
 3. Lactobacillus plantarum

Stabilita přípravku

Kapsle vyrobené v Japonsku patentovanou technologií True DeliveryTM. Každá tobolka se skládá ze tří vrstev měkkého gelu (vrstvy ochrání probiotické bakterie před žaludečními kyselinami, teplem a vlhkostí). Tato technologie tedy zaručuje přežití a schopnost množení bakteriálních kmenů během přechodu trávicím traktem.

Není třeba skladovat v chladničce. Probiotikum může být v případě potřeby zmrazeno.

Použití

 • udržuje zdravý trávicí systém
 • stará se i o zdraví sliznice pochvy

Dávkování

Probiotikum se obvykle užívá v množství 1 kapsle 1x denně. Užívá se nezávisle na jídle. Kapsli užijte vcelku a zapijte potřebným množstvím vody.

Cena

Cena Pearls YB se pohybuje kolem (za 30 kapslí).

Shrnutí pro Pearls YB

Výhody
 • pohodlné dávkování – 1 malá kapsle denně
 • možnost užít kdykoliv (netřeba užívat s jídlem)
 • není třeba skladovat v chladničce
 • vhodné na cestování
 • probiotikum bylo navrženo tak, aby pomohlo trávicímu traktu a zabránilo opakujícím se kvasinkovým infekcím
 • Pearls probiotika jsou vhodná i pro těhotné ženy
Nevýhody
 • menší počet kmenů i celkový počet bakterií (pouze 3 kmeny a 1 miliarda bakterií)
 • není vhodné při infekcích močových cest

 

Závěrečný verdikt

Ať už bojujete s kvasinkovou infekcí, recidivujícími infekcemi močových cest, trávicími obtížemi nebo menopauzou, probiotika mohou výrazně zvýšit vaši kvalitu života a zmírnit vaše příznaky.

Nejlepší volbou mohou být probiotika Super Dophilus. Obsahují až 8 miliard živých bakterií v 1 kapsli a celkově 9 kmenů bakterií. Obsahují tedy vysokou koncentraci prospěšných bakterií, které jsou zvláště prospěšné pro ženy.

Dobré zkušenosti jsou i s probiotikem Webber Naturals. Výrobce garantuje životaschopnost 5 miliard prospěšných bakterií na konci doby použitelnosti. Přípravek se postará o rovnováhu mezi zdravím trávicího traktu a ženským zdravím.

Pokud chcete zjistit, která probiotika jsou vhodná pro těhotné ženy, přečtěte si tento článek.

Zdroje:

2 thoughts on “Nejlepší probiotika pro ženy

 • 31. 3. 2021 at 8:17
  Permalink

  Dobrý den, chci se zeptat na probiotika na chudokrevnost? Jaké mám užívat a jak?
  Děkuji. Kociánová

  Odpovědět
  • 8. 4. 2021 at 16:48
   Permalink

   Dobrý deň, pri chudokrvnosti sa užívajú tie isté probiotiká ako u ľudí, ktorí tento problém nemajú.
   Takže kľudne užívajte hociktoré z uvedených,
   A teda napríklad SUPER Dophilus 1 kapsulu denne po jedle.

   Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *