Pravděpodobně víte, že výživa vašeho děťátka je nesmírně důležitá (hlavně v prvních měsících jeho života). Ať už mluvíme o kojení, náhradní kojenecké výživě nebo postupném zavádění zeleniny do stravy.
Ale někdy ani ta nejlepší strava nemusí být dostačující. Probiotika pro novorozence mohou být tou nejlepší volbou pro podporu zdraví děťátka.
Navigace v článku
Kolonizace dětského střeva
To, jaké probiotické bakterie má novorozenec, závisí na složení matčiny mikroflóry. Mnoho žen nemá optimální mikrobiom a to ovlivňuje i jejich potomky. Probiotika, která máte ve střevě závisí tedy i na genetice a dědí se přes několik generací.
Poslední století jsme vystavováni antibiotikům, jídlům s vysokým obsahem cukru či zpracovaným potravinám. Všechna tato jídla, ale i mnohé léky, výrazně narušují naši mikroflóru.
Takže pokud vaše máma (nebo dokonce babička) byť jen jednou užívala antibiotika, jedla chléb na každodenní bázi nebo měla v jídelníčku nedostatek fermentovaných jídel, vašemu dítěti mohou chybět střevní probiotika (zdroj).
Neoptimální mikrobiom = nevyváženost v přítomnosti „dobrých“ a „špatných“ (patogenních) bakterií ve střevech. Optimální mikrobiom má důležitou roli v boji s patogenními viry a bakteriemi.
Jak mikroflóra ovlivňuje zdraví novorozence
“ Všechny choroby začínají ve střevech. “
Hippocrates
Špatné složení mikrobiomu může způsobit:
- zažívací potíže – průjem, zácpa, reflux, kolika (o ní jsme napsali samostatný článek – Kojenecká kolika) nebo vznik závažnějších trávicích problémů, jako je syndrom dráždivého střeva nebo Crohnova choroba.
- problémy s imunitou – až 80% našeho imunitního systému sídlí v trávicím ústrojí. Pokud bakteriální složení ve střevech dítěte není optimální, jeho imunita také nebude optimální. Dítě je pak náchylnější na nemoci jako rýma, chřipka nebo různé druhy alergií. Probiotika pomáhají při vývoji dětského imunitního systému.
- změny nálad – střevní bakterie přímo ovlivňují náladu (deprese, úzkost, stydlivost …). Studie prokazuje, že přípravky s kmeny Laktobacilů pomáhají redukovat úzkost.
- problémy s váhou – nadměrné přibírání, inzulínová rezistence, ztučnění jater
- problémy s pokožkou – ekzém, vyrážky, akné
Všechny tyto problémy mohou být zmírněny nebo odstraněny užíváním probiotik (ať už ve stravě nebo pomocí výživových doplňků).
Z jakých zdrojů mohou děti získat probiotika?
- Kojení je nejlepší způsob, jak udržet vaše děťátko zdravé. Vaše mléko dodá dítěti potřebná probiotika a imunoglobulin A (IgA). Dbejte na to, abyste jedli dostatek jídel bohatých na probiotika (kefír, kyselé zelí, okurky, jogurt…). Pokud kojíte, není na škodu, když užíváte probiotické doplňky sama. Stačí, když má matka dostatek probiotik ve výživě. Ty se pak přes mateřské mléko dostanou i novorozenci.
- Zařaďte fermentované potraviny i do stravy dítěte, jakmile to bude možné. Běžně se doporučuje zařadit do jídelníčku tuhou stravu od 6. měsíce věku. Které potraviny obsahují nejvíce probiotik se dozvíte v článku 12 nejlepších přírodních probiotik.
- Pokud dítě nemůže užívat probiotika prostřednictvím tuhé stravy, doporučuje se užívat probiotické doplňky výživy. Na trhu je množství produktů, které lze bezpečně podávat už od narození.
4 nejdůležitější kmeny bakterií pro novorozence:
- Bifidobacterium bifidum (Infants Dophilus Plus) – pomáhá při trávicích potížích a ekzému
- Bifidobacterium infantis (Infants Dophilus Plus) – podporuje imunitu a trávení, snižuje zánět a průjem
- Lactobacillus rheuteri (BioGaia) – redukuje koliku, průjem a infekce dýchacích cest
- Bifidobacterium lactis BB-12 (PROBIO-FIX BABY) – podporuje imunitu organismu, má schopnost snižovat výskyt různých infekcí, podporuje trávení a zmírňuje kojenecké koliky
Nejvhodnější lékové formy pro novorozence
Pokud má dítě méně než 1 rok, nedoporučují se tablety (neschopnost děťátka spolknout ji). Nejlepší je použít tekutou nebo práškovou lékovou formu.
Probiotika pro novorozence – nejvhodnější lékové formy:
- Tekutá forma: může se podat přímo nebo smíchaná s mateřským mlékem. (sem můžeme zařadit i kapky)
- Prášková forma: obvykle se smíchá s vhodnou tekutinou (mléko, polévka) a hned se vypije. Práškové formy jsou obvykle stabilnější než jiné lékové formy. Mívají také delší dobu použitelnosti. Dávejte ale pozor na to, abyste probiotika nesmíchali s příliš horkou potravou – mohlo by dojít ke zničení probiotických kultur. Výhodou prášků je i to, že obvykle neobsahují žádné přísady navíc.
Některé kapsle mohou být vysypané z obalu a použity stejně jako prášek.
Kdy mám tedy používat probiotika?
- pokud je vaše děťátko předčasně narozené (tedy má nedostatečně vyvinutý mikrobiom)
- trápí ho kojenecká kolika
- má průjem nebo zácpu – probiotika napomáhají pravidelným pohybům střev a zlepšují konzistenci stolice.
- nekojené dítě – i tehdy, když právě nemůžete kojit (například kvůli nemoci)
- pokud jsou rodiče alergici – sníží se riziko, že se u dítěte vyvine alergie nebo ekzém
- při porodu císařským řezem – Probiotické bakterie se dostávají do trávicího traktu dítěte už při porodu (při kontaktu s plodovou vodou). Při císařském řezu se tomuto kontaktu zabrání a dítě je tedy ochuzené o první a důležitý zdroj probiotik (zde probiotika kolonizují trávicí trakt novorozence převážně prostřednictvím matčiny kůže).
ZÁVĚR
Už víte, že nevyvážená střevní flóra je z velké části zděděná. Pokud se neupraví může v budoucnu způsobit vážnější zdravotní problémy.
Přidání probiotik do kojenecké stravy (buď prostřednictvím fermentovaného jídla nebo doplňků výživy) může zajistit vašemu dítěti nejlepší možný start do života.
Nejlepší probiotika pro děti:
- pro novorozence
- BioGaia Protecta kapky
- Infants DOPHILUS PLUS
- děti od 6 měsíců
- PROBIO-FIX baby kapky
- Biopron FORTE
- Enterina lahvičky
- LINEX baby kapky (doposud od 3. měsíců)
- Nutrolin-B sirup
- děti od 3 let