Probiotika bez laktózy a lepku jsou vhodnou alternativou pro lidi, kteří trpí na určitá onemocnění.
Pokud máte různé intolerance nebo alergie na tyto složky potravy, ale zároveň byste chtěli užívat probiotika, existují pro vás vhodné druhy. Které to jsou, zjistíte v článku.
Navigace v článku
Trápí vás intolerance laktózy nebo alergie na mléčnou bílkovinu?
V tom případě by pro vás mohla být vhodná tato probiotika:
Probiotika bez laktózy
- Probio-fix IMU – pozor, je rozdíl mezi Probio-fix a Probio-fix IMU. Imu jsou navrženy speciálně při problémech s laktózou.
- Enterina
Laktózová intolerance (jinak také malaabsorbce laktózy) je onemocnění, při kterém je hladina enzymu laktáza snížena nebo tento enzym zcela chybí. Laktáza rozkládá mléčný cukr (laktózu) na glukózu a galaktózu.
Nejvyšší efektivitu má laktáza při narození, věkem nám přirozené hladiny klesají. To vysvětluje, proč starší lidé mohou mít problémy s mléčnými výrobky, i když je předtím běžně konzumovali.
Příznaky laktózové intolerance se objevují 30 minut až dvě hodiny po konzumaci mléka a mléčných výrobků a zahrnují příznaky jako:
- nafukování
- křeče
- plynatost
- řídká stolice
Alergie na mléko je podobné, nikoli však stejné onemocnění jako laktózová intolerance. Na rozdíl od intolerance se alergie vyskytuje spíše u dětí. Alergická reakce se nejčastěji objeví po konzumaci kravského mléka, ale vyskytnout se může po mléku od jakéhokoli savce.
Bylo zjištěno, že lidé, kteří mají laktózovou intoleranci, lépe tráví jogurty ve srovnání s čistým mlékem. Je to proto, že v jogurtech se nacházejí také prospěšné probiotické kmeny, hlavně Lactobacillus acidophilus.
Vhodné jsou i kmeny Lactobacillus bulgaricus a Streptococcus thermophilus. Ty prokazatelně zmírňují příznaky a průběh laktózové intolerance. [1]
Konzumace mléka, které obsahuje Bifidobacterium longum vyvolává mnohem méně příznaků intolerance, než mléko bez tohoto probiotického kmene. [2]
Probiotika bez lepku jsou vhodná pro celiatiky. Celiakie je autoimunitní onemocnění, při kterém tělo nedokáže strávit lepek v jakékoli podobě.
Lepek se nachází například v pšenici, ječmeni, špaldě a podobně. Už malé množství lepku je pro tyto pacienty škodlivé. Při jeho konzumaci dochází k poškozování mikroklků ve střevě, při dlouhodobé expozici až k jejich úplnému vyhlazení.
Příznaky celiakie jsou:
- průjem
- nevolnost
- plynatost
- bolesti břicha
- zvracení
- nechutenství
- hubnutí
- nedostatek železa
- nedostatek vitamínů a minerálů
Probiotika bez laktózy a lepku
- Probio-fix IMU
- LACTOSEVEN (i bez mléčné bílkoviny)
- Enterina
Všechna tato probiotika jsou bez obsahu laktózy a současně bez lepku. Proto jsou vhodná pro lidi, kteří trpí nesnášenlivostí vůči lepku i vůči laktóze.
Závěr
Pacientům s laktózovou intolerancí a celiakií doporučujeme pravidelné užívání probiotik. Stabilizace střevní mikroflóry zlepší příznaky jejich onemocnění a zmírní trávicí potíže. Probiotika bez lepku a bez laktózy jsou dostupná od několika výrobců, stačí si vybrat například z výše zmíněných.
Zdroje:
- [1] Studie o vlivu kmenů L. bulgaricus a S. thermophilus na laktózovou intoleranci
- [2] Studie o účincích B. longum v mléce u lidí s laktózovou intolerancí
- schaer.com
- mayoclinic.org