Věděli jste, že když budete užívat probiotika v těhotenství, můžete tak ochránit vaše děťátko před vznikem alergie?
A nejen to…
Probiotika mají výrazný vliv na zdraví maminky, ale i jejího děťátka. Studie naznačují, že výživa s dostatkem probiotik během těhotenství snižuje riziko vzniku onemocnění u dítěte, jako jsou cukrovka, srdeční choroby či obezita.
Probiotika jsou opravdu našimi malými spojenci. Zjistěte, jaké benefity mají probiotika v těhotenství.
Ukážeme vám, která probiotika jsou vhodná pro těhotné maminky.
Navigace v článku
Je všeobecně známo, že pro těhotné ženy je vhodné doplňovat kyselinu listovou (kvůli jejímu vlivu na vývoj plodu). V poslední době ale přibývají důkazy o tom, že neméně důležitý vliv v těhotenství by mohla mít i probiotika.
Probiotika během těhotenství v studiích prokázala vynikající bezpečnost. To znamená, že nejsou nebezpečná ani pro vás, ani pro vaši ratolest (studie o bezpečnosti užívání probiotik zde).
Nicméně někteří vědci tvrdí, že příjem probiotik ze stravy nemusí být dostačující. V posledních desetiletích totiž došlo k pár podstatným změnám stravování. Ty lidi ochuzují o přirozené zdroje prospěšných bakterií, na které bylo naše tělo zvyklé celé věky.
Zdraví matek
Zdravá střevní mikroflóra v těhotenství je pro maminku nesmírně důležitá. Výrazně zlepšuje její celkové zdraví, a tím i zdraví miminka.
Podle článku publikovaného v časopise Journal of Maternal-Fetal and Neonato Medicine v květnu 2013, užívání probiotik v těhotenství výrazně snižuje výskyt:
- gestačního diabetu
- snižuje hladinu glukózy na lačno
- snižuje riziko preeklampsie – preeklampsie je poměrně častá komplikace v těhotenství. Vyskytuje se nejčastěji v druhé polovině těhotenství. Mezi příznaky patří: vysoký krevní tlak, přítomnost bílkovin v moči, otoky, bolest hlavy, křeče, poruchy vidění až kóma.
Ženy, které užívaly probiotika zaznamenaly i nižší přírůstek na hmotnosti (ve srovnání s kontrolní skupinou) a snadněji shodily přebytečná kila po porodu. To je způsobeno tím, že probiotika pomáhají našemu tělu zpracovat živiny a přeměnit potraviny na energii.
Probiotika během těhotenství mohou také pomoci předcházet mnohým komplikacím, jakým je např. předčasný porod.
Zácpa
Co na zácpu v těhotenství?
Těhotenství a zácpa jdou ruku v ruce. Zácpa totiž patří mezi nejběžnější nepříjemnosti během těhotenství. I jí se můžete vyhnout užíváním probiotik.
Výzkumníci provedli metaanalýzu 14 studií, ve kterých se zkoumal vliv probiotik na zácpu (ve srovnání s kontrolními skupinami léčenými pouze placebem).
Zjistili, že probiotika dokázala zvýšit četnost stolic za týden (o 1,3), pomohla stolici změkčit a usnadnila její přechod trávicím traktem. Probiotika, která obsahovala kmeny Bifidobacterium, se ukázala jako nejefektivnější [2].
A to není všechno.
Probiotika mohou pomoci i při jiných trávicích problémech, jakými jsou špatné trávení a průjem v těhotenství.
Bakteriální vaginóza
Bakteriální vaginóza v těhotenství může zvýšit riziko předčasného porodu. Je to stav, kdy jsou laktobacily vytesňované z jejich přirozeného prostředí v pochvě patogeny.
Zjistilo se, že denní užívání probitik s obsahem L rhamnosus GR-1 a L reuteri RC-14 snižuje riziko bakteriální vaginózy a udržuje normální vaginální mikroflóru. Ve studiích na zvířatech se ukázalo, že tyto kmeny jsou bezpečné během těhotenství a ovlivňují zlepšení zdraví matek a novorozenců.
Probiotika na trhu:
- Lactobacillus rhamnosus obsahuje například produkt Biopron FORTE
- Lactobacillus reuteri obsahuje probiotikum BioGaia Protectis
Diabetes mellitus
Vědci zkoumali vliv užívání probiotik v těhotenství na gestační diabetes mellitus (GDM). Ve studii byla použita probiotika Lactobacillus rhamnosus GG a Bifidobacterium lactis Bb12 .
Skupina, která přijímala probiotika vykazovala snížený výskyt GDM.
Studie byla publikována v časopise British Journal of Nutrition v červnu 2010.
Probiotika na trhu:
- Lactobacillus rhamnosus obsahuje například produkt Biopron FORTE
- Bifidobacterium lactis obsahuje probiotikum PROBIO-FIX
Zdraví miminka
Několik výzkumů dokazuje, že probiotika během těhotenství zlepšují zdraví u miminek. Tento efekt je znásoben tehdy, kdy bylo děťátko přivedeno na svět přirozeným porodem a následně bylo kojeno.
Dětská střeva jsou v podstatě sterilní až do momentu, kdy miminka procházejí porodním kanálem. Bakterie zde přítomné jsou prvními, které začnou kolonizovat střeva novorozence (proto je lepší přirozený porod – naše děťátko od nás získá lepší osídlení mikroflóry, přičemž při císařském řezu zůstávají střeva stále „sterilní“). Dalšími prospěšnými bakteriemi, které jsou na řadě v kolonizaci dětského střeva jsou ty, přítomné v mateřském mléce.
I proto je důležité, aby maminka měla dobré složení vlastní mikroflóry. Tak může předat svému děťátku ty nejlepší možné kmeny bakterií.
Metaanalýza publikovaná v květnu 2012 ve vědeckém magazínu Epidemiology ukázala, že probiotické doplňky během těhotenství a po porodu snižují míru atopické dermatitidy a dalších alergických projevů.
Kojené děti, jejichž matky užívaly probiotika během těhotenství, mají také nižší výskyt:
- průjmů
- dětské koliky (snižuje riziko až o 75%)
- a zácpy
Prevence ekzému
Ve studiích bylo prokázáno, že až v 55% případů je možné zabránit vzniku atopické dermatitidy. To se docílí tehdy, když maminky užívaly probiotika během těhotenství a následně je podávaly i novorozencům během prvních 6 měsíců života.
Tento pozitivní účinek probiotik přetrval u dětí i po 4 letech (v porovnání s jejich vrstevníky, jejichž matky neužívaly probiotika) [1].
Předpokládá se, že je to důsledkem přeprogramování imunitního systému novorozence.
Ve studii byly použity kmeny Lactobacillus rhamnosus GG a Bifidobacterium lactis BB12 .
Probiotika opravdu mají potenciál při prevenci alergie a ekzému. Obzvláště pokud je užívá žena, která trpí dědičným atopickým onemocněním (ekzém a pod.) A nechce, aby ho zdědilo její děťátko.
Pokud vy, nebo některé z vašich dětí trpí atopickou dermatitidou, můžete zvážit denní užívání Lactobacillus rhamnosus GG před dalším těhotenstvím.
Probiotika na trhu:
- Lactobacillus rhamnosus obsahuje například produkt Biopron FORTE
- Bifidobacterium lactis obsahuje probiotikum PROBIO-FIX
Prevence alergií
V případě, že vám byla diagnostikována potravinová alergie, je nutné navždy vyloučit danou potravinu z jídelníčku. Nicméně, v poslední době přibývají důkazy o tom, že tento dosud jediný známý způsob léčby potravinové alergie může být nahrazen novějším.
Řešením by mohla být probiotika. Pokud je zařadíte do stravy (ať už ve formě přírodních probiotik nebo výživových doplňků) můžete tím dosáhnout odstranění symptomů alergie.
Ve vědeckých studiích se potvrdilo, že u lidí užívajících probiotika došlo k poklesu výskytu sezónní alergické rýmy. Nadále se tento vliv probiotik zkoumá.
Obezita
Další výzkum potvrzuje vliv probiotik na obezitu.
Složení mikrobiomu ovlivňuje naši predispozici k obezitě. Specifické poměry bakterií podporují nebo snižují riziko vzniku obezity později v životě. Mohou dokonce předpovědět vývoj obezity.
Vysoké množství Bifidobakterií a nízký počet Staphylococcus aureus v dětském věku mohou pomoci chránit před nadváhou a obezitou u dětí. To může být i důvodem, proč mají kojené děti zdravější metabolismus. Několik studií dokazuje, že kojení je nepřímo spojeno s dětskou obezitou [3], [4], [5].
Probiotika prokazatelně ovlivňují imunitní systém, a tím i vznik zánětu. Obezita může vést k systémovému zánětu, což může vysvětlit zvýšený výskyt astmatu u obézních pacientů. Protože obezita a zánět spolu souvisí, lze předpokládat, že probiotika ovlivňováním zánětu budou mít roli i při prevenci obezity.
Jak si vybrat probiotikum?
Výběr toho správného probiotika pro vás může být hotová věda.
Každý z nás je jedinečný a každý z nás má i jiné složení mikrobiomu (přirozené střevní prostředí). Proto vám může sedět lépe jedno probiotikum a někomu jinému druhé. Pokud máte ověřený nějaký konkrétní produkt a cítíte na sobě jeho pozitivní účinky, držte se ho. Pokud vám nevyhovuje, vyzkoušejte další. S výběrem probiotika vám může pomoci tento článek (byly zde rozebírány kritéria, které by mělo splňovat každé kvalitní probiotikum + seznam nejlepších probiotik na trhu).
Některé probiotické kmeny jsou prokazatelně spojené s příznivými účinky na náš organismus.
Prokázané pozitivní účinky při zmírňování průjmu mají tyto kmeny:
- Lactobacillus acidophilus LA5 (PROBIO-FIX)
- Lactobacillus rhamnosus GG (Biopron FORTE)
- Bifidobacterium lactis BB12 (PROBIO-FIX)
- Lactobacillus reuteri SD2112 (BioGaia PROTECTIS)
Pro zdraví urogenitálního traktu jsou vhodné tyto:
- Lactobacillus rhamnosus GR-1
- Lactobacillus reuteri RC-14 (BioGaia PROTECTIS)
- Saccharomyces boulardii LYO (Biopron FORTE)
Probiotika v těhotenství
Která probiotika jsou vhodná pro těhotné ženy?
Během těhotenství se doporučují užívat tato probiotika:
- Probiotika vhodné pro děti od 3 let, pro dospělé a pro těhotné a kojící ženy
- obsahují vědecky ověřené lyofilizované kmeny:
- Lactobacillus acidophilus LA-5®
- Bifidobacterium animalis subsp. lactis BB-12®
- 4 miliardy životaschopných bakterií, garantováno na konci doby použitelnosti
- Dávkování: 1 tobolka 1x denně.
- Balení: ? 60 tobolek
- nemusí se uchovávat v chladničce
- Závěr: Kvalitní značka, ověřené kmeny probiotik v dostatečném množství, garantovaná účinnost probiotik až po datum použitelnosti. Pohodlné dávkování a výhodná cena (5,80 kč za 1 dávku).
- probiotika vhodné pro novorozence, malé děti, dospělé, bezpečné i pro těhotné ženy
- obsahuje přírodní laktobacil izolovaný z mateřského mléka:
- Lactobacillus reuteri Protectis
- 100 milionů bakterií v 1 dávce
- Dávkování: 5 kapek denně, před použitím dobře protřepat (25 dávek v 5 ml lahvičce).
- Balení: ? kapky 5 ml , ? kapky 10 ml Alternativa: žvýkací tablety – ? jahodová příchuť
- Závěr: Kvalitní značka, ověřený kmen probiotik, trochu nižší množství bakterií (avšak na základě studií obsahuje doporučenou denní dávku L. reuteri potřebnou k dosažení příznivých účinků), výrobce deklaruje živé a aktivní bakterie v přípravku. Jednoduché dávkování a dobrá cena (8,98 kč za 1 dávku).
- Probiotika pro kojence od 6. měsíce věku a pro dospělé
- obsahuje: probiotické bakterie + probiotickou kvasinku + inulin + fruktooligosacharidy
- skládá se z:
- Lactobacillus acidophilus (bakterie)
- Lactobacillus rhamnosus (bakterie)
- kvasinka Saccharomyces boulardii
- 5 miliard CFU v 1 tobolce
- synbiotikum – kombinace probiotik a prebiotik se synergickým účinkem
- Dávkování: 1 tobolka denně spolu s jídlem.
- Balení: ? 30 tobolek ? 60 tobolek
- Závěr: Kvalitní výrobce Valosun, ověřené kmeny probiotik, velké množství bakterií, vyrobené v přísných hygienických a kvalitativních podmínkách SVP a ISO 9001: 2008 (management jakosti). Pohodlné dávkování a výhodná cena (7,91 kč za 1 dávku).
Proč jsou dnes probiotika důležitější než kdykoliv předtím?
Proč třeba užívat probiotika?
A proč je to dnes mnohem důležitější než v minulosti?
Výživa v minulosti obsahovala více probiotických kmenů.
- v minulosti se totiž potraviny připravovali jinými technologiemi
- nebyly dostupné žádné chladničky ani mikrovlnná trouba
- konzervanty, dochucovadla, ani různé jiné přísady
V minulosti se na uchovávání potravin používali způsoby jako přirozená fermentace či sušení potravin.
V potravinách se tak nacházelo více probiotických bakterií (zejména laktobacilů a bifidobakterií).
Dnešní člověk má rozdílnou stravu a také stravovací návyky:
- naše potrava je pozměněna různými aditivy
- užíváme velké množství léčiv
- máme jinou střevní flóru než v minulosti, a také odlišné aktivity tělních systémů
- trpíme jinými chorobami
„Nové“ nemoci
Ve vyspělých zemích s vysokou životní úrovní se pozoruje zvýšení počtu alergických onemocnění (ve Švédsku až přes 40% dětí trpí alergickým onemocněním), kolorektálního karcinomu, vředových chorob trávicího traktu a mnoha jiných onemocnění.
To podnítilo hlubší studium vztahů bakterií na zdraví člověka.
U lidí s alergiemi a bez alergií byly zjištěny prokazatelné rozdíly ve složení střevní flóry a v kolonizaci bakteriemi po porodu.
I studie naznačují, že kolonizace bakteriemi má klíčový význam pro normální vývoj jedince. Špatné složení mikrobiomu může být zodpovědné za mnohé nemoci.
U alergiků se zjistilo ubývání anaerobních bakterií ve prospěch aerobních a postupné snižování laktobacilů a bifidobakterií ve střevě a stolici.
Přítomnost některých kmenů z rodů Lactobacillus a Bifidobacterium má výborný vliv na zdraví našeho střeva. Na prospěšnost laktobacilů a bifidobakterií se přišlo hlavně při sledování novorozenců. Děti krmené mateřským mlékem měli ve stolici především laktobacily a bifidobakterie. Naopak novorozenci dokrmování uměle měli ve střevním traktu méně laktobacilů a bifidobakterií a více bakterií z čeledi Enterobacteriaceae .
Pamatujte na to, že je důležité, abyste během těhotenství konzumovali zdravou stravu, ideálně s obsahem přírodních probiotik – kefír (fermentované mléčné výrobky), jogurty či sýry (v následujícím článku zjistíte, jaká jsou nejlepší přírodní probiotika). Nejlepší je vyhnout se potravinám s vysokým obsahem cukru, lepku a zpracovaných potravin. To vám pomůže udržet zdravou rovnováhu ve střevě.
Před výběrem probiotika v těhotenství a při kojení se doporučuje poradit se s lékařem.
Mezi probiotika pro těhotné patří:
Zdroje použitých informací:
- PubMed
- [1] ŠTEFANOVIČ, J. – HANZEN, J .: Mikroorganismy člověka ve zdraví a nemoci. Bratislava: HPL SERVIS spol. sro, 2012. 192 s.
- [ 2 ] – vliv probiotik na zácpu
- [3] Arenz S, Ruckerl R, Koletzki B, von Kries R. Breast-feeding and childhood obesity: a systemic review. Int J oběsil Relat METABO Disord. 2004; 28: 1247-1256.
- [4] Harder T, Bergmann R, Kallischnigg G, Plagemann A. Duration of breastfeeding and risk of overweight: a meta-analysis. Am J epidemií. 2005; 162: 397-403.
- [5] Owen C, Martin R, Whincup P, Smith D, Cook D. The effect of infant feeding on the risk of obesity across the life course: a quantitative review of published evidence. Pediatrics. 2005; 115: 1367-1377.
- studie o účinku probiotik na trávení a imunitu u kojenců
Jsem těhotná a chci se zeptat jestli můžu brát linek forte
Dobrý deň,
v tehotenstve a počas kojenia je dobré poradiť sa pred začatím užívania Linex Forte so svojim lekárom.
Probiotiká, ktoré sú v tehotenstve overené a vhodné sú napríklad PROBIO-FIX alebo Biopron FORTE.