Top 10: nejlepší probiotika pro děti (ale i pro dospělé)

Jak si vybrat nejlepší probiotika?

Tato otázka může být obzvláště citlivá, zvláště pokud vybíráme probiotika pro děti nebo těhotné ženy.

Pomůžeme vám s výběrem – podíváme se na kritéria důležitá při výběru probiotika. Na konci článku najdete nejlepší probiotika na trhu seřazena do přehledné tabulky.

Nejlepší způsob, jak podpořit trávení (a zdraví celkově), je zařadit do stravy více probiotických potravin (například jogurt, kyselé zelí, brynza, kefír a jiné – zjistěte více o tom, která jsou nejlepší přírodní probiotika ZDE ). Pokud však tato jídla nemůžete jíst každý den, pak je nejlepší volbou podání probiotického doplňku výživy.

Probiotika jsou důležitá, zejména pokud:

 • užíváte / užívali jste antibiotika (ty totiž vedle hubení bakterií, které způsobují nemoci, ničí i zdravé bakterie)
 • máte průjem (pomohou vám rychleji se vschopit a obnovit narušené trávení)
 • trpíte laktózovou intolerancí nebo alergiemi (zmírňují příznaky alergií a zlepšují trávení laktózy)
 • jste vystaveni nadměrnému stresu (zlepšují obranyschopnost organismu)
 • nebo při infekčních onemocněních a střevních zánětech (zlepšují imunitu)

Představují prospěšné bakterie, které se nacházejí v našich sliznicích – ústech, nose, ale zejména ve střevech.

Lékaři ze severských států doporučují podávat probiotika i nekojeným dětem, kojícím matkám a těhotným ženám – zejména v posledním trimestru těhotenství.

Jak si tedy vybrat?

Na internetu, ale také v lékárně se setkáte s nespočtem přípravků. Jak tedy víte, že jste si koupili ty nejlepší probiotika na trhu?

Abyste se neztratili v moři produktů, rozhodli jsme se vám poradit při výběru.

Které probiotika jsou nejlepší na trhu?

Nejprve si přečtěte naše 4 tipy, jak zaručeně najdete kvalitní probiotika.

Díky těmto tipům budete vždy umět určit, která probiotika jsou nejlepší.

Na konci článku jsou shrnuty nejlepší probiotikažebříček Top 10. Najdete tam i důvody, PROČ dostali dané hodnocení.

Pojďme na to:

4 tipy: podle čeho vybírat nejlepší probiotika?

1) CFU

Probiotika se měří v CFU (z anglického výrazu Colony Forming Units=jednotky tvořící kolonii). Toto číslo by mělo být viditelně zobrazeno na přední straně krabičky.

Nejlepší probiotika jsou ta, které mají rozmezí CFU mezi 0,5 – 20 miliard (ideální, pokud připadá 1 miliarda životaschopných bakterií na 1 kmen). Ta, která se nacházejí v tomto rozsahu, jsou probiotika prospěšná na trávení (speciálně na střevní mikroflóru).

Dolní konec rozsahu (0,5 – 1 miliarda CFU) potřebujeme jako denní příjem probiotik. Užívání 1 miliardy CFU je vhodné pro lidi s relativně zdravým trávicím systémem, kteří potřebují denně doplnit probiotika ztracená kvůli modernímu životnímu stylu.

bakterie - probiotické kultury

CFU s více než 1 miliardou se doporučuje v těchto případech:

 • Starší lidé – následkem stárnutí má náš mikrobiom tendenci ztrácet probiotika rychleji. Zejména kmeny Bifidobacterium (běžně se vyskytující v tlustém střevě). Nízké množství Bifidobakterií může vést k trávicím problémům. Proto se doporučují zejména probiotika s vyšší koncentrací Bifidobakterií (B. lactis, B. bifidum a B. longum ).
 • Při cestování a stresu – více než 70% našeho imunitního systému sídlí ve střevech. Proto je velmi prospěšné posílit si imunitu v období, kdy je oslabena. Zvýšení denního příjmu probiotik v tomto období může zabránit i možným problémům v budoucnosti.
 • Dieta – občas může být pro nás těžké (až nemožné) stravovat se zdravě. Zpracované potraviny, umělá dochucovadla a další běžné složky v naší stravě hrají velkou roli při ničení naší přirozené mikroflóry.
 • Narušený trávicí nebo imunitní systém – pokud je vaše trávení nebo imunitní systém ohrožen, nejlepší, co můžete udělat, je zvýšit přívod probiotických látek do organismu. Tak napomůžete tomu, aby se vaše mikroflóra vrátila zpět do normálu.
Shrnutí:

Nejlepší je probiotikum, které má rozmezí mezi 0,5 – 20 miliard CFU. V případě, že vás trápí jen běžné problémy (občasné potíže s trávením, či nadýmáním), bude vám stačit přípravek s 1 mld CFU.

Některá probiotika pro děti obsahují menší počet živých kultur (který je pro ně dostačující).

Probiotikum s obsahem více než 1 miliarda CFU je pro vás vhodné, pokud vás trápí průjem či alergie, užíváte antibiotika apod. (více v části: Jak užívat probiotika).

2) Rozmanitost kmenů a jasně definované složení

Pro přípravu probiotik se používá několik druhů mikroorganismů.

Nejvíce využívané jsou ty z rodů:

 • Lactobacillus (laktobacily – bakterie mléčného kvašení)
 • Bifidobacterium (bifidobakterie)
 • ojediněle i Enterococcus  (enterobakterie)

Také se používají kvasinky (Saccharomyces Boulard), Streptococcus thermophilus, Bacillus coagulans a jiné.

Rozmanitost kmenů je také důležitá pro výběr vhodného probiotika.

Pro průměrného dospělého člověka je vhodná směs Lactobacillus a Bifidobacterium. Ta zajistí, že podpoříte najednou zdraví tenkého i tlustého střeva. Přípravky jsou někdy označeny počínajícími velkými písmeny L. (pro laktobacily) a B. (pro bifidobakterie).

Některé probiotické doplňky obsahují obrovské množství různých druhů bakterií. Tyto často nejsou až tak účinné, protože existuje jen několik kmenů, které byly prokazatelně životaschopné během skladování a přechodu celým trávicím traktem (odolnost vůči žaludečním a žlučovým kyselinám).

Když natrefíte na probiotika s více než 20 kmeny, myslete na to, že pouze malá část těchto kmenů se skutečně dostane do vašich střev (a tedy bude prospěšná pro vaše zdraví).

Často je počet různých kmenů bakterií v produktu důležitější, než celkový počet bakterií, které obsahuje.

Nejlepší probiotika obsahují různé kmeny bakteriíRůzné kmeny probiotických bakterií mají i mírně odlišné úlohy v těle. Jednotlivé kmeny jsou rozmístěny na různých místech trávicího traktu.

Probiotické doplňky, které obsahují alespoň 2 kmeny jsou obvykle účinnější, než produkty obsahující extrémně vysokou koncentraci pouze jednoho kmene. Zejména z toho důvodu, že několik kmenů funguje synergicky (navzájem spolupracují) na ovlivnění našeho zdraví.

Probiotika pro děti (zvláště pro novorozence) často obsahují jen 1 kmen. To z toho důvodu, že děti mají jinou mikroflóru než dospělí a jsou pro ně důležitější jiné kmeny. Na doplnění správné mikroflóry jim mohou stačit i přípravky s 1 kmenem.

7 nejvýznamnějších kmenů probiotik:

 1. Lactobacillus acidophilus (např. v přípravku PROBIO-FIX)
  – nejdůležitější kmen ze všech druhů Lactobacillus. Snadno vytváří kolonie na stěnách tenkého střeva. Podporuje vstřebávání živin, pomáhá při průjmu a trávení mléčných potravin (intoleranci laktózy).
 2. Bifidobacterium longum (Infants Dophilus Plus, Swiss LAKTOBACILY 5)
  B. longum (podobně jako L. acidophilus ) je jednou z nejběžnějších bakterií v trávicím traktu dospělých. Pomáhá udržovat integritu střevní stěny. Je obzvlášť prospěšný při zachycování toxinů, zabraňuje množení patogenních (špatných) bakterií a posiluje imunitu.
 3. Bifidobacterium bifidum (Imunoglukan P4H)
  – tento kmen se nachází v tenkém i tlustém střevě. Je nezbytný pro normální trávení mléčných výrobků. To je obzvlášť důležité, v období stárnutí, protože naše přirozená schopnost strávit mléčné výrobky stárnutím klesá. B. bifidum umožňuje lepší využití živin přijatých z potravy, protože má schopnost rozložit komplexní sacharidy, tuky a proteiny na jednodušší složky (které tělo využije efektivněji).
 4. Lactobacillus rhamnosus (Biopron FORTE)
  – tento kmen je nejdůležitější pomocník při prevenci „cestovatelského průjmu“. Tento druh průjmu obvykle postihuje lidi při cestě do zahraničí (obzvláště do tropických destinací). Nejčastější příčinou, proč takový průjem vzniká jsou buď nedostatečné hygienické podmínky v dané zemi (konzumace kontaminované potravy nebo vody), nebo jen to, že střevo není zvyklé na dané podnebí a jídla, která domorodci zpracují bez problémů. Lactobacillus rhamnosus účinkuje proti patogenním organismům typu Salmonella, Clostridium, Listeria, Shigella .
 5. Lactobacillus plantarum (Biopron 9 PREMIUM)
  – významně přispívá k produkci NO (oxidu dusnatého). Tato schopnost je ale významně narušena při užívání antibiotik. NO má v trávicím traktu mnoho funkcí, například:

  • zastavuje růst a množení bakterií (bakteriostáza)
  • stimuluje sekreci hlenu (vytváří na povrchu epitelu ochrannou vrstvu)
  • reguluje peristaltiku (normální posouvání obsahu střev)
  • stimuluje imunitní systém
  • účastní se i na obraně před pronikáním toxinů do těla přes střevo (střevo je naší největší branou proti pronikání mikroorganismů do těla)
 6. Streptococcus thermophilus (Infants Dophilus Plus)
  – podporuje produkci laktázy a tím zlepšuje trávení mléka a mléčných výrobků.
 7. Saccharomyces boulardii (Biopron FORTE)
  – pomáhá při průjmech různého původu, mimořádně vhodný během i po léčbě antibiotiky (přispívá k obnovení střevní mikroflóry).

4 nejdůležitější kmeny bakterií pro novorozence:

 1. Bifidobacterium bifidum (Infants Dophilus Plus) – pomáhá při trávicích potížích a ekzému
 2. Bifidobacterium infantis (Infants Dophilus Plus) – podporuje imunitu a trávení, snižuje zánět a průjem
 3. Lactobacillus rheuteri (BioGaia) – pochází z mateřského mléka a redukuje koliku, průjem a infekce dýchacích cest
 4. Bifidobacterium lactis BB-12 (PROBIO-FIX BABY) – podporuje imunitu organismu, má schopnost snižovat výskyt různých infekcí, podporuje trávení a zmírňuje kojenecké koliky

Nejlepší probiotika pro novorozence

Vlastnosti kvalitních probiotik

Pro přípravu probiotických přípravků se používá velké množství bakteriálních kmenů. Kmeny by měly splňovat určité podmínky, například:

 • schopnost přilnutí bakterie na střevní stěnu
 • produkce prospěšných látek pro hostitele
 • podpora imunity
 • pozitivní vliv na fyziologické funkce

Konkrétně kmeny 3 nejčastěji používaných rodů:

LactobacillusBifidobacteriumEnterococcus
Lactobacillus acidophilus NCFB 1748Bifidobacterium lactis BB-12Enterococcus faecium SF 68
Lactobacillus acidophilus LB, LA-5Bifidobacterium lactis 94bEnterococcus faecium M74
Lactobacillus johnsonii LAIBifidobacterium longum BB 536Enterococcus faecium PR 88
Lactobacillus casei CRL 431Bifidobacterium infantisEnterococcus faecium K 77D causido
Lactobacillus casei IMMUNITYBifidobacterium bifidum BB01 
Lactobacillus Gasser ADH  
Lactobacillus Gasser LG21  
Lactobacillus paracasei Shirota  
Lactobacillus paracasei F19  
Lactobacillus rhamnosus Goldin-Gorbach („GG“)  
Lactobacillus reuteri SD2112  
Lactobacillus plantarum a jiné  

Kromě těchto kmenů výrobci probiotik uvádějí i jiné mikroorganismy, často pod neoficiálními názvy. Ty nemusí být až tak účinné. Raději důvěřujte těm, uvedeným v tabulce výše, protože tyto kmeny byly studovány v souvislosti s příznivým účinkem na organismus. Také vykazují přilnavost na střevní sliznici (jedno z nejdůležitějších kritérií při hodnocení kvality probiotik). Přilnavost (adhezivita) svědčí o jejich přilnutí na střevní stěnu, schopnosti tvořit kolonie a také překážku pro patogenní bakterie.

Shrnutí:

Chcete-li současně podpořit zdraví tenkého i tlustého střeva, je pro vás vhodná směs Lactobacilů a Bifidobakterií (popřípadě s obsahem Saccharomyces Boulard, Streptococcus thermophilus, Bacillus coagulans).
Vybírejte si přípravky, které neobsahují zbytečně velké množství kmenů. Ideálem, v závislosti na problému, mohou být probiotika již s obsahem 2 různých kmenů (pro novorozence a malá miminka stačí i 1 kmen). Ta, ktera obsahují více než 20 kmenů jsou obvykle vyhozené peníze.

3) Stabilní a účinné (garantované množství)

Je účinnost garantována po celou dobu až do expirace? Máte záruku, že při užívání produktu opravdu přijmete 50 miliard CFU, za které jste zaplatili?

… nebo výrobce uvádí 50 miliard CFU, které se v produktu nacházely během výroby? Avšak až si výrobek koupíte o 4 měsíce později, živých zůstalo pouze 40 miliard CFU.

Právě kvůli tomu věnujte pozornost označování produktu. Probiotický doplněk, který si vyberete, by měl mít na obalu prohlášení o tom, že je zaručena jeho aktivita a účinnost bakterií až do času expirace.

Některá probiotika se musí uchovávat v chladničce. V dnešní době se (i pro pohodlí při užívání) preferují odolnější a stabilnější formy. Ani u nich však nezapomínejte, že živé bakterie je nutno chránit před nadměrným teplem, světlem a vlhkostí.

Shrnutí:

Často se stane, že výrobci probiotik uvádějí množství probiotik v době výroby. Časem ale dochází ke snižování počtu bakterií v přípravcích. Nejlepší probiotika jsou od těch výrobců, kteří zaručují účinnost po celou dobu použitelnosti.

4) Kvalitní výrobce

Chceme, aby výrobek obsahoval co nejméně chemikálií a jiných složek, které by mohly potenciálně narušit náš trávicí trakt. Kvalitní probiotika by měla obsahovat seznam všech pomocných látek.

10 ověřených výrobců kvalitních probiotik najdete na konci článku.

Zajímavost:

V osídlování novorozence probiotickými bakteriemi po porodu byly zjištěny značné rozdíly.

Významnou roli zde hrají opatření spojená s porodem (např. hygienická úroveň, použití dezinfekčních látek, systém výživy, aplikace léčiv apod.). Kolonizace novorozenců bakteriemi ve Švédsku trvá 3 – 4 týdny, zatímco například v Pákistánu pouze 3 – 4 dny. U švédských dětí bylo zjištěno několik abnormalit ve flóře mikroorganismů. Například u kožních mikroorganismů (Staphylococcus aureus a Staphylococcus epidermidis) došlo ke změně místa zařízení a dostali se u nich do střeva. Také stoupl počet anaerobních mikroorganismů, které jsou odolnější vůči hygienickým opatřením. Anaerobní bakterie svými zplodinami mohou rušit toleranci lidí k potravinovým alergenům.

Jak užívat probiotika – dávkování

jak užívat probiotikaJednotlivé probiotické přípravky se liší celkovým počtem CFU. Dávkování je různé v závislosti na konkrétním produktu. Průměrné dávky se pohybují od:

 • 0,5 – 10 miliard CFU denně pro děti
 • 1 – 20 miliard CFU denně pro dospělé
Na udržení zdravého trávicího traktu se doporučuje probiotikum s 1 miliardou CFU.

Avšak pokud užíváte antibiotika, nebo pokud máte příznaky bakteriální nerovnováhy (např. průjem), můžete použít probiotikum až s obsahem 5 – 10 miliard CFU (pokud u vás neodezní příznaky). Po ukončení léčby antibiotiky by udržovací dávka měla pokračovat nejméně 2 týdny.

Pár tipů navíc:

 • Neměli byste užívat vyšší dávku, než doporučuje výrobce. Mohlo by to totiž způsobit nerovnováhu mezi jednotlivými kmeny. Pokud máte problém a potřebujete více CFU, měli byste si zakoupit přípravek, který obsahuje potřebné množství v jedné kapsli.
 • Pro získání všech výhod užívání probiotik byste je měly užívat alespoň 6 měsíců. Tento čas je potřebný k obnovení přirozené mikroflóry. Většina probiotik je vhodná (dokonce doporučená) k dlouhodobému užívání.
 • Po kúře probiotiky, ale i během ní je důležitá zdravá strava. Patogenní bakterie ve střevě mají v oblibě cukr a zpracované sacharidy. Pokud omezíte příjem cukrů, je větší šance, že probiotika budou účinkovat správně. Do stravy zařaďte dostatek ovoce a zeleniny.
 • Jako prevence cestovatelského průjmu se doporučuje začít probiotika brát 1 týden před plánovanou cestou. Během cestování je užívejte nadále. Pokračujte v užívání alespoň 1 týden po návratu domů.

Nejlepší probiotika – žebříček Top 10

#1 PROBIO-FIX 60 tobolek
PROBIO-FIX
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celková spokojenost
Hodnotenie - Celková spokojenost
 • Probiotika vhodné pro děti od 3 let, pro dospělé a pro těhotné a kojící ženy
 • obsahují vědecky ověřené lyofilizované kmeny:
  • Lactobacillus acidophilus LA-5®
  • Bifidobacterium animalis subsp. lactis BB-12®
 • 4 miliardy životaschopných bakterií, garantováno na konci doby použitelnosti
 • Dávkování: 1 tobolka 1x denně.
 • Balení: ? 60 tobolek
 • nemusí se uchovávat v chladničce
 • Závěr: Kvalitní značka, ověřené kmeny probiotik v dostatečném množství, garantovaná účinnost probiotik až po datum použitelnosti. Pohodlné dávkování a výhodná cena (5,80 kč za 1 dávku).
Cena: 359 Kč
BioGaia Protectis kapky
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celková spokojenost
Hodnotenie - Celková spokojenost
 • probiotika vhodné pro novorozence, malé děti, dospělé, bezpečné i pro těhotné ženy
 • obsahuje přírodní laktobacil izolovaný z mateřského mléka:
  • Lactobacillus reuteri Protectis
 • 100 milionů bakterií v 1 dávce
 • Dávkování: 5 kapek denně, před použitím dobře protřepat (25 dávek v 5 ml lahvičce).
 • Balení: ? kapky 5 ml , ? kapky 10 ml Alternativa: žvýkací tablety – ? jahodová příchuť
 • Závěr: Kvalitní značka, ověřený kmen probiotik, trochu nižší množství bakterií (avšak na základě studií obsahuje doporučenou denní dávku L. reuteri potřebnou k dosažení příznivých účinků), výrobce deklaruje živé a aktivní bakterie v přípravku. Jednoduché dávkování a dobrá cena (8,98 kč za 1 dávku).
Cena: 579 Kč
Imunoglukan P4H SynBIO
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celková spokojenost
Hodnotenie - Celková spokojenost
 • Probiotika pro děti od 3 let a pro dospělé
 • obsahuje: Imunoglukan® + probiotika + vitamín C + fruktooligosacharidy
 • obsahuje tyto lyofilizovany kmeny:
  • Bifidobacterium lactis BL2
  • Lactobacillus acidophilus LH5
  • Streptococcus thermophilus ST3
  • Lactobacillus casei LC1
  • Bifidobacterium bifidum BF2
 • 2,5 mld CFU v 1 kapsli
 • synbiotikum = probiotikum + prebiotikum (podporuje růst a životaschopnost probiotik)
 • Dávkování: 1 kapsle 1x denně, nejlépe nalačno.
 • Balení: ? 30 kapslí (doprava zdarma) ? 70 kapslí (doprava zdarma)
 • Závěr: Kvalitní výrobce, ověřené kmeny probiotik, přiměřené množství bakterií, technologie výroby čtvrté generace (Duolac ™), která zabezpečuje životaschopnost a stabilitu bakterií. Pohodlné dávkování + cena 10,63 kč za 1 dávku.
Cena: 395 Kč
#4 Biopron Forte 60 tobolek
Biopron Forte
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celková spokojenost
Hodnotenie - Celková spokojenost
 • Probiotika pro kojence od 6. měsíce věku a pro dospělé
 • obsahuje: probiotické bakterie + probiotickou kvasinku + inulin + fruktooligosacharidy
 • skládá se z:
  • Lactobacillus acidophilus (bakterie)
  • Lactobacillus rhamnosus (bakterie)
  • kvasinka Saccharomyces boulardii
 • 5 miliard CFU v 1 tobolce
 • synbiotikum – kombinace probiotik a prebiotik se synergickým účinkem
 • Dávkování: 1 tobolka denně spolu s jídlem.
 • Balení: ? 30 tobolek60 tobolek
 • Závěr: Kvalitní výrobce Valosun, ověřené kmeny probiotik, velké množství bakterií, vyrobené v přísných hygienických a kvalitativních podmínkách SVP a ISO 9001: 2008 (management jakosti). Pohodlné dávkování a výhodná cena (7,91 kč za 1 dávku).
Cena: 475 Kč
Enterina lahvičky
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celková spokojenost
Hodnotenie - Celková spokojenost
 • Probiotika pro kojence od 6. měsíce věku a pro dospělých
 • obsahuje živé bakterie (Bacillus coagulans IS-2) + vitamin K + vitaminy skupiny B (B2, B3, B6, B12) + sušený extrakt z plodů borůvky
 • Dávkování: U dětí od 6. měsíců 1 lahvička 1x denně, nejlépe nalačno.
 • Balení: ? 8 lahviček
 • Závěr: Vysoká kvalita, ověřený kmen probiotik, obohaceno o vitamíny (K a B), životaschopnost bakterií je zaručena právě lékovou formou – jsou uchovávány v práškové formě (samostatně v uzávěru lahvičky), přičemž se smíchají s roztokem až těsně před užitím. Pohodlné dávkování, ale vyšší cena (23,6 kč za 1 dávku).
Cena: 245 Kč
Linex Baby kapky
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celková spokojenost
Hodnotenie - Celková spokojenost
 • Probiotikum pro kojence od 3. měsíce, batolata a malé děti
 • obsahuje živé lyofilizované bakterie:
  • Bifidobacterium animalis subs. lactis
 • 1 miliarda CFU v 1 dávce
 • Dávkování: 6 kapek na lžičku / do mléka jednou denně.
 • Balení: ? kapky 8 ml (dávka na 21 dní)
 • Závěr: Oblíbené a kvalitní probiotika, ověřený kmen probiotik, spodní doporučená hranice množství CFU, garantovaný obsah probiotik na konci doby použitelnosti. Pohodlné dávkování (kapky) a přiměřená cena (6,14 kč za 1 dávku).
Cena: 279 Kč
Swiss LAKTOBACILY 5
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celková spokojenost
Hodnotenie - Celková spokojenost
 • Probiotika pro děti od 3 let a pro dospělé
 • probiotické kmeny:
  • Lactobacillus Rhamnosus HA-111 (55 %)
  • Bifidobacterium Breve HA-129 (20 %)
  • Lactobacillus Casei HA-108 (15 %)
  • Bifidobacterium Longum HA-135 (5 %)
  • Lactobacillus Acidophilus HA-122 (5 %)
 • 6 miliard CFU v 1 tobolce
 • Dávkování: 1 – 2 tobolky denně.
 • Balení: ? 33 tobolek ? 66 tobolek
 • Závěr: Kvalitní výrobce Swiss Natural, ověřené kmeny probiotik, velké množství bakterií, které mají garantovanou životnost na konci doby trvanlivosti (+ jsou vyrobeny ochrannou kryotechnologií). Pohodlné dávkování a výhodná cena (4,83 kč za 1 dávku).
Cena: 347 Kč
PROBIO-FIX baby kapky
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celková spokojenost
Hodnotenie - Celková spokojenost
 • Probiotika pro kojence od 3 měsíců a malé děti od 1 do 3 let
 • obsahuje bakterie mléčného kvašení:
  • Bifidobacterium animalis subsp. lactis, BB-12®
 • 1 miliarda CFU v 1 dávce
 • Dávkování: 6 kapek denně.
 • Balení: ? kapky 8 ml
 • Závěr: Kvalitní probiotika pro děti a kojence, ověřený kmen probiotik, přiměřený počet CFU, bakterie mléčného kvašení jsou vloženy do speciální matrix, která zajišťuje jejich životaschopnost během přechodu trávicím traktem. Pohodlné dávkování (kapky) a přiměřená cena (11,76 kč za 1 dávku).
Cena:  Kč
Nutrolin-B sirup
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celková spokojenost
Hodnotenie - Celková spokojenost
 • Probiotika pro kojence od 6. měsíce věku, pro děti
 • obsahuje vitaminy skupiny B (B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin) a B6 (pyridoxin) + směs probiotických kultur:
  • Bacillus coagulans (Lactobacillus sporogenes) kmen ATCC 31284
 • 40 milionů životaschopných spor v 5 ml
 • je nutné spotřebovat do 7 dnů po naředění sirupu
 • Dávkování: kojence od 6. měsíce do 1 roku: 2,5 ml (1/4 odměrky) 1x denně. Děti od 1 roku: 5,0 ml (1/2 odměrky) 2x denně.
 • Balení: ? sirup 60 ml
 • Závěr: Kvalitní probiotika pro děti a kojence, ověřený kmen probiotik, menší počet CFU, výrobce garantuje 40 milionů CFU na konci doby použitelnosti. Dávkování: prášek je nutné rozdělat v převařené vodě. Cena je 18,71 kč za 1 dávku.
Cena:  Kč
Infants Dophilus Plus
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celková spokojenost
Hodnotenie - Celková spokojenost
 • Probiotika pro novorozence a děti do 15 let
 • lyofylizát obsahující 7 kmenů bakterií:
  • Bifidobacterium bifidum HA-132
  • Bifidobacterium infantis HA-116
  • Bifidobacterium longum HA-135
  • Lactobacillus acidophilus HA-122
  • Lactobacillus casei HA-108
  • Lactobacillus rhamnosus HA-111
  • Streptococcus salivarius thermophilus HA-110
 • 6 miliard bakterií v 1 g
 • je třeba skladovat v chladničce
 • Dávkování: 1 – 3 odměrky denně (1 – 3 g prášku). Od narození do 6 měsíců: 0,5 g 1x denně.
 • Balení: ? 20 g prášku
 • Závěr: Kvalitní probiotika, dobrá kombinace jednotlivých kmenů probiotik, vysoký počet CFU, výrobce uvádí 6 miliard bakterií v době plnění, které by v přípravku měly být přítomny do dvou měsíců od otevření. Cena: 7,47 kč za 1 dávku (při nejnižším dávkování).
Cena: 224 Kč
Nedostupné

Kromě zmíněných doporučujeme i tato probiotika:

Shrnutí – která jsou nejlepší probiotika?

Nejdůležitější při výběru kvalitního probiotika:

 1. Počet živých bakterií – mezi 1 – 20 miliardami CFU. Pokud vás trápí jen běžné problémy (občasné potíže s trávením, či nadýmáním), vystačí vám přípravek s 1 mld CFU.
 2. Rozmanitost kmenů – vhodné jsou směsi Lactobacilů a Bifidobakterií. Kvalitní jsou i kmeny Saccharomyces Boulard, Streptococcus thermophilus, Bacillus coagulans.
 3. Stabilita a účinnost – nejlepší probiotika jsou ta, která mají garantované složení i na konci doby použitelnosti.
 4. Kvalitní výrobce – v žebříčku výše jste se dozvěděli, které značky jsou ověřené a kvalitní.

Nejlepší probiotika pro děti:

Nejlepší probiotika pro těhotné ženy:

Zdroje použitých informací:

14 thoughts on “Top 10: nejlepší probiotika pro děti (ale i pro dospělé)

 • 18. 2. 2019 at 15:40
  Permalink

  Užívám asi 3 týdny dvakrát denně s jídlem Biopron Prémium a zatím žádné vysledky. Budu v tom samozřejmě pokračovat. Alkohol nepiju, sladke mam rad. Na jaře 2014 jsem 3 měsíce nepil alkohol a jedl jsem kyšku, acidofilní a Kefírová mléka z Mlékárny Valašské meziříčí a nepotřeboval jsem po velké potřebě toaletní papír. Po skončení abstinence účinky pominuly.

  Odpovědět
 • 10. 7. 2019 at 16:26
  Permalink

  Já dávám svým dětem probiotika od natutevie preventivně každý den i já si je občas dávám 🙂

  Odpovědět
 • 24. 9. 2019 at 12:25
  Permalink

  Jaká probiotika si mám koupit,když jsem zřejmě alergický na Laktozu nebo její deriváty.Zakoupil jsem GS Laktobacily forte 21 a po 20 dávkách jsem musel přerušit a začít brát léky na Alergii už 3 týdny, léčba velmi pomalý proces, drbu se po celém těle. Ve vaší nabídce však nejsou žádná bez Lacto? co s tím?

  Odpovědět
   • 6. 11. 2019 at 19:59
    Permalink

    Dobrý den. Platí tato informace i pro Probiofix baby?

    Odpovědět
    • 7. 11. 2019 at 3:31
     Permalink

     Dobrý deň,
     áno, táto informácia platí aj pre probiotiká Probiofix baby. Tieto kvapky totiž neobsahujú laktózu.

     Odpovědět
  • 29. 12. 2019 at 13:46
   Permalink

   Dobrý deň,
   probiotiká ActiLac rovnako patria medzi kvalitné. Ak ich máte odskúšané, pokračujte v ich užívaní 🙂

   Odpovědět
 • 16. 3. 2020 at 1:53
  Permalink

  Dobrý den,

  v tabulce není Bioticom Apo Lactobacillus, Mám s ním nejpřesvědčívější výsledek. Protože to může být jen závislý výsledek. Ptám se na váš názor na uvedené léčivo.
  Děkuji K.Kopečný

  Odpovědět
  • 16. 3. 2020 at 10:37
   Permalink

   Dobrý deň,
   tieto probiotiká sme do tabuľky nezaradili kvôli tomu, že s nimi nemáme osobnú skúsenosť. Avšak vyzerajú byť kvalitné a aj ostatní používatelia si ich chvália. A predsa je najdôležitejšie, aby vám probiotiká sadli 🙂 (keďže každé probiotikum je iné a každému človeku vyhovuje niečo iné)

   Odpovědět
 • 28. 5. 2020 at 8:15
  Permalink

  Dobrý den,
  děkuji za tento článek plný výborných informací. Ráda bych znala Váš názor, zda užívání probiotik může výrazně ovlivnit stav pokožky. Tuším, že ano, protože v lidském těle vše souvisí se vším, otázkou je, do jaké míry. Mám problém se sklonem k akné, používám kvalitní kosmetiku, velmi málo dekorativní a už si nevím rady. Je mi 22 let 🙁
  Budu vděčná za Váš názor a zkušenosti a přeji mnoho úspěchů a pevné zdraví.

  Odpovědět
  • 30. 5. 2020 at 10:41
   Permalink

   Dobrý deň,

   viacero štúdií sa venovalo spojitosti užívania probiotík so zlepšením stavu pokožky (obzvlášť v prípade akné alebo ekzému).
   Predpokladá sa, že v budúcnosti by práve probiotiká mohli hrať významnú úlohu pri liečbe akné.

   • Lekár Robert H. Siver vykonal prvú klinickú skúšku hodnotiacu účinky probiotík na akné v 60. rokoch 20. storočia. Študoval účinky komerčne dostupného probiotika (zloženého z L. acidophilus a L. bulgaricus) u 300 pacientov. U 80 % pacientov došlo k zlepšeniu, predovšetkým zápalových lézií (Bowe et al., 2014).
   • V talianskej štúdii na 40 pacientoch dostala jedna polovica doplnok pozostávajúci z L. acidophilus a Bifidobacterium bifidum ako doplnok štandardnej liečby (Marchetti et al., 1987). V skupine, ktorá dostávala probiotiká, došlo k zlepšeniu klinického výsledku a odstráneniu aknéformných lézií v porovnaní so skupinou bez probiotík.

   Sú dostupné aj mnohé iné štúdie o vplyve probiotík na akné (v angličtine).
   Dúfam, že som vám odpovedala na otázku a prajem vám veľa zdravia a čo najrýchlejšie úspešné odstránenie problému s akné.

   Odpovědět
 • 23. 8. 2020 at 17:16
  Permalink

  Dobrý den.
  Jak a zda vůbec fungují přípravky s bifido a lakto bakteriemi na dráždivý tračník?
  S díky Dvořák

  Odpovědět
  • 25. 8. 2020 at 14:24
   Permalink

   Dobrý deň,
   nerovnováha črevnej mikrobioty môže prispievať k príznakom dráždivého čreva. Probiotiká pomáhajú obnoviť túto rovnováhu mnohými spôsobmi, napríklad: inhibíciou rastu škodlivých baktérií, znížením zápalu, spomalením pohybu čriev, či znížením plynatosti.

   Potenciálny protizápalový účinok má Lactobacillus casei, Lactobacillus acidophilus a Lactobacillus reuteri (odkaz na štúdiu). Tieto kmene sa nachádzajú napríklad v prípravkoch:

   1. Biopron 9 PREMIUM
   2. Terezia Bio-Kult 14
   3.  

   Pekný deň praje
   Hana Neuschlová

   Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *