Léčbě antibiotiky se čas od času nevyhneme. Jsou jedinou alternativou v léčbě některých bakteriálních infekcí.
Jedním z nežádoucích účinků antibiotik je průjem nebo jiné zažívací problémy.
V článku se dozvíte, proč se tyto příznaky objevují ale také, jak správně užívat probiotika s antibiotiky.
Navigace v článku
Antibiotika mají v současnosti nezastupitelnou úlohu při léčbě mnoha onemocnění. Jejich užívání nám často výrazně zkrátí dobu nemoci nebo předchází vzniku závažnějších komplikací a orgánových poškození.
Nicméně, při jejich užívání se někteří setkají s trávicími problémy.
Jak k nim dochází?
Proč se může během léčby antibiotiky vyskytnout průjem?
Průjem, který je spojen s léčbou antibiotiky je většinou mírní, nevyžaduje si žádnou speciální formu léčby. K jeho odeznění dojde po ukončení léčby antibiotiky. Ty mají schopnost zabíjet špatné patogeny (bakterie, které způsobují onemocnění – například streptokoky, stafylokoky a podobně) ale zároveň likvidují i ty prospěšné, které se vyskytují v našem střevě a u žen i na sliznici vagíny. Následkem toho se u nás může objevit průjem nebo vaginální mykózy u žen. Také může dojít ke kolonizaci „novými“ mikroorganismy, což vede k imunologické reakci a možné poruše imunity.
Jak správně užívat probiotika s antibiotiky?
Všechna antibiotika zčásti poškodí střevní mikroflóru, proto doporučujeme užívat probiotika při každé léčbě antibiotiky.
Probiotika a antibiotika
Probiotika a antibiotika začněte užívat v jeden den. Nastavte si mezi nimi však alespoň 2 – 3 hodinový odstup. Například tabletku antibiotika užijete v 8:00 ráno, probiotikum si dejte v 11:00. Pokud byste je užili spolu, nebylo by to efektivní. Antibiotikum by totiž zlikvidovalo prospěšné probiotické kultury.
Formy probiotik
Probiotika existují ve více formách. Pro dospělé se doporučují v tabletové formě, pro děti jsou vhodná probiotika v kapkách nebo žvýkací tablety.
Užívání antibiotik
Pokud vám lékař předepíše antibiotika, vždy si je vyberte v lékárně a doužívejte celé balení. Riziko neléčené infekce je větší než případné nežádoucí účinky antibiotik (které se nemusí ani projevit).
Některá specifická antibiotika vyžadují úpravu režimu (například nekonzumovat mléčné výrobky nebo nevystavovat se slunečnímu záření). Váš lékárník váš vždy bude informovat, jak bude léčba postupovat.
Závěr – probiotika a antibiotika by měla být nerozlučnou dvojicí
Už víte, jak užívat probiotika s antibiotiky. Probiotika a antibiotika vyžadují při užívání dvě až tři hodiny odstup. Probiotika podávaná k antibiotikům sníží riziko průjmu jako nežádoucího účinku léčby antibiotiky. Probiotika doporučujeme při každé antibiotické léčbě.
Bylo provedeno několik randomizovaných kontrolovaných studií, ve kterých se dokázal účinek probiotik proti průjmu spojeným s užíváním antibiotik [1][2][3][4]. Nejběžněji používaná probiotika byla S. boulardii , bakterie mléčného kvašení a jejich kombinace (například L. rhamnosus , L. casei , L. bulgaricus). Testovali se během trvání 5 – 49 dní, což je obecně paralelní doba s trváním léčby antibiotiky [5].
Zdroje:
- [1] – Metaanalýza probiotik na prevenci průjmu spojeného s antibiotiky a k léčbě onemocnění Clostridium difficile
- [2] – Metaanalýza: nepatogenní kvasinka Saccharomyces boulardii na prevenci průjmu spojeného s antibiotiky
- [3] – Účinek podání probiotik na průjem spojený s antibiotiky
- [4] – Použití probiotického přípravku Lactobacillus k prevenci průjmu spojeného s antibiotiky: randomizovaná dvojitě zaslepená placebem kontrolovaná studie
- [Hickson M., D’Souza AL, Muth N., Rogers TR, Want S., Rajkumar C., et al. (2007), Use of Probiotic Lactobacillus preparation to prevent diarrhoea associated with antibiotics: randomised double blind placebo controlled trial BMJ 335: 80-80] – Lactobacillus k prevenci průjmu spojeného s antibiotiky
- [5] – Použití probiotik při gastrointestinálních poruchách
- mayoclinic.org