Probiotika na žaludek a trávení

Probiotika na žaludek a tráveníProbiotika jsou tvořena živými bakteriemi a kvasinkami, které příznivě ovlivňují řadu systémů v těle. Speciálně prospěšná jsou probiotika na žaludek a trávení.

Zajímá vás, jak probiotika mohou přispívat ku zdraví našeho trávicího systému?

Dozvíte se to v dnešním článku:

V našem střevě se přirozeně vyskytují střevní bakterie (tzv. střevní mikrobiota). Napomáhají trávení a udržují prostředí žaludku a střev v rovnováze. Hmotnost všech prospěšných střevních bakterií v našem trávicím traktu je obrovská – spolu váží 1 – 2 kg z vaší celkové váhy.

Střevní mikrobiota bývá narušena při užívání antibiotik, a proto se doporučuje užívat antibiotika spolu s probiotiky.

Jaké účinky má probiotikum na žaludek?

Podívejme se na to, jaké konkrétní účinky mají probiotika na žaludek.

Dokáží:

  • Udržovat rovnováhu mezi „dobrými“ a „špatnými“ bakteriemi v trávicím traktu.
  • Pomáhat při léčbě průjmu různého původu (virového, bakteriálního, parazitického), ale i při průjmu spojeného s cestováním – probiotika zkrátí trvání průjmu až o 30 hodin.
  • Obnovovat střevní mikrobiotu po jejím narušení antibiotiky.
  • Prevence průjmu při léčbě antibiotiky.
  • Léčit zánětlivá onemocnění střev – samotný zánět probiotika neléčí, ale pomáhají mu předcházet.
  • Doplňková léčba H. pylori.

Probiotikum má dva mechanismy, jakými působí na žaludek. Buď přímo ovlivňuje imunitní systém, nebo bojuje s patogenní bakterií, která se v trávicím traktu objeví [1].

Pozitivní vliv mají probiotika i na trávení. Stimulují tvorbu žaludečních mucinů (ochranných faktorů žaludeční stěny), pomáhají zvyšovat imunitní odpověď ve střevě a zlepšují uvolňování antioxidantů [2].

TOP probiotika na trávení

Mnozí odborníci se nyní shodnou na tom, že pokud nemáte v pořádku trávení, měli byste zařadit do jídelníčku probiotika.

Nejlepší probiotika na žaludek a trávení:

Probiotikum na trávení pro děti:

Pro děti od 3 let můžete použít ta už zmíněná výše, přičemž BIOPRON Forte můžete použít u dětí od 6 měsíců.

Pro novorozence jsou vhodné např. BioGaia ProTectis kapky. Ty jsou vhodné i při dětské kolice.

Léčba dětského průjmu

Výzkumy ukazují, že probiotika jsou efektivní v zkracování času, kdy dítě trpí průjmem. Preventivní účinky probiotik na vznik průjmu nejsou až tak silné. Nejprospěšnější kmeny k léčbě průjmu jsou: Saccharomyces boulardii, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus casei a Lactobacillus rhamnosus GG .

Jako prevence rotavirů se osvědčila kombinace Bifidobacterium bifidum + Streptococcus thermophilus. Taková kombinace  se nachází např. v probiotikách:

Nekrotizující enterokolitida

Předčasně narozené děti jsou ohroženy několika stavy. Jedním z nich je nekrotizující enterokolitida, při které dochází k odumírání části střeva. Toto onemocnění se vyskytne přibližně u 10 % dětí, které mají porodní hmotnost pod 1500 g (choredieta.sk).

Prevence existuje ve formě probiotik s kmeny Lactobacillus rhamnosus GG v kombinaci s laktoferinem. Prospěšné se ukázaly i kmeny Bifidobacterium infantis v kombinaci s Lactobacillus acidophilus. Tyto prospěšné bakterie se rovněž nacházejí v přípravku Infants DOPHILUS PLUS.

Léčba syndromu dráždivého tračníku

Toto onemocnění se projevuje průjmy nebo zácpami (případně jejich kombinací). Nejúčinnější jsou kmeny Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus acidophilus a Saccharomyces boulardii.

Probiotika, která by mohla pomoci při syndromu dráždivého tračníku:

  • Bifidobacterium lactis + Lactobacillus acidophilus PROBIO-FIX
  • Lactobacillus acidophilus + Saccharomyces boulardii BIOPRON Forte

Pouchitida

Zánětlivé onemocnění pouchu, které se objevuje u pacientů s odstraněným konečníkem a tlustým střevem. Studie dokazují, že pacienti s tímto onemocněním mají nedostatek streptokokových kmenů. Dlouhodobé užívání probiotik u pacientů s pouchitidou zlepšuje příznaky onemocnění až o 69 % a zmírňuje zánětlivé projevy.

Pro koho jsou určena probiotika?

Výhodou probiotik je to, že jsou bezpečná téměř pro každého. V různých formách jsou používána již více než 100 let. Výjimkou jsou imunokompromitovaní pacienti v nemocnici, u kterých by se mohla vyvinout probiotická sepse. Kromě tohoto případu se probiotika mohou užívat bez omezení.

Závěr

Probiotika mají prokazatelné účinky na žaludek a trávení, ale i na jiné funkce našeho těla, například imunitu, ekzémy, akné a podobně. Probiotika najdete v jogurtových kulturách ale i výživových doplňcích, které obsahují pestré probiotické kmeny. Různé kmeny mají specifické účinky, ale je dokázáno, že probiotika mají prospěšný vliv na žaludek a trávení.

A podle čeho si máte vybrat probiotikum, když je jich na trhu tak velké množství? Přečtěte si článek o výběru probiotik, kde jsme podrobně rozebrali, jaké standardy by mělo každé probiotikum splňovat. Zjistíte i to, na co je potřeba dávat si pozor při jeho výběru a pár tipů na kvalitní probiotika (čtěte zde).

Doufáme, že najdete to správné probiotikum na žaludek 🙂

Zdroje:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *